Edirne’de Yapılacak En İyi 7 Aktivite

Edirne’de Yapılacak En İyi 7 Aktivite

Edirne, tarih kokan sokakları, ihtişamlı mimarisi ve eşsiz lezzetleri ile dolu olan mutfağıyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Bu sebepten dolayı Edirne, hem turistlerin hem de öğrenciler en çok tercih ettiği şehirlerin her zaman başından gelir. Kolay ulaşımı, halkın sıcakkanlılığı ve öğrencilere hitap eden mekanlarıyla Edirne vazgeçilmez bir kenttir. eğer Edirne’ye seyahat ediyorsanız, şehirdeki en keyifli ve unutulmaz aktiviteleri keşfetmek için hazır olun. İşte Edirne’de yapılması gereken 7 aktivite:

1) Erasta AVM’de Alışveriş ve Eğlence:

Edirne’nin modern yüzü olan Erasta Alışveriş Merkezi, hem yerel hem de ulusal markaların bulunduğu ve şehrin en uğrak noktalarından biridir. Geniş bir alışveriş merkezi olmakla beraber aynı zamanda bir eğlence merkezidir. Burada alışveriş yapabilir, lezzetli Edirne yemeklerini yiyebilir ve en yeni filmleri sinemada izleyebilirsiniz. Tam şehir merkezinde olmasıyla dikkat çeken Erasta AVM, Edirne’deki eğlence ve alışveriş tutkunlarını için vazgeçilmez bir durak olmaya her zaman devam edecektir.

2)Selimiye Camii ve Külliyesi Ziyareti:

Osmanlı mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden biri olan Selimiye Camii ve Külliyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Mimar Sinan’ın başyapıtı olarak kabul edilen bu eser, şehrin güzelliğini süsleyen üst düzey bir mimari harikadır. Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi hem tarih kokan estetikliği ile hem de kendisi kadar güzel olan hikayesi ile modern dünyanın vazgeçilmez uğrak noktalarından biridir. Camiyi ziyaret ederek tarihe tanıklık edebilir ve külliyenin avlusunda bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yaparken kendini Osmanlı döneminde hissetmeniz büyük bir olası. Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi ve Ters Lale Sırrı adlı blog yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

3) Saraçlar Caddesi’nde Lezzet Dolu Yürüyüş:

Edirne’nin tarihi ve canlı caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesi, geleneksel Edirne mutfağını en iyi bir şekilde deneyimlemek için kentin önde gelen uğrak noktalarından biridir. Bu cadde üzerinde yürüyerek, enfes lezzetler tatmak ve Edirne’nin büyülü atmosferini hissetmek kaçınılmazdır. Daha detaylı bilgi için Edirne Saraçlar Caddesi blog yazımıza bakabilirsiniz.

4) Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Edirne’nin ünlü olduğu diğer bir dal ise mutlaka Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleridir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen bu etkinlik, Türkiye’nin dört bir yanından gelen pehlivanların birbiriyle kıyasıya mücadele ettiği bir şölen etkinliğidir. Edirne’ye Temmuz ayında gelirseniz eğer Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde pehlivanların dostluk ve kıyasıya mücadelesini izleyebilir, halkın sıcakkanlılığını hissedebilirsiniz. Peki Edirne’ye geldim ama nerede konaklayacağım ? diye düşünüyor olabilirsiniz. Göncü Group bünyemizde sizleri ağırlamaktan onur duyarız. Ayrıca Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkında genç yeteneklerin nasıl geliştiği, güreşin kurallarını öğrenmek isterseniz ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri blog yazımıza bir göz atın deriz.

5) Edirne Barlar Sokağı’nda Gece Hayatı:

Edirne Barlar Sokağı, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yerdir. Renkli ışıkları, etraftan hiç eksilmeyen gelen canlı müzik sesleri ve çeşitli barları ile dolu olan bu sokak, geceyi eğlenceli kılan bir atmosfere sahiptir. Kimisi için Barlar Sokağı kimisi içinde Ayşekadın bölgesi olarak bilinen bu sokak, arkadaşlarınızla güzel bir gece geçirmek için biçilmez kaftandır.

6) Meriç Nehri’nde Yürüyüş ve Kahvaltı:

Edirne’nin huzurlu atmosferlerinden tam anlamıyla yararlanmak için Meriç Nehri kıyısında huzurlu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Nehrin kenarlarından bulunan kafelerde oturarak güneşin batışını izleyebilir ve yöresel lezzetlerde dolu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Meriç Nehrinin tarihsel önemini ve hikayesini tam anlamıyla öğrenmek için Meriç Nehri: Balkanlar’ın Büyüleyici Yolu adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

7) Unutulmaz Kakava Şenlikleri:

Edirne’nin unutulmaz etkinliklerinden biri de Kakava Şenlikleri‘dir. Hıdırellez olarak da bilinen bu şenlikler, baharın müjdecisi olarak kutlanır. Müzik, dans, geleneksel kostümler ve ateşle dans gösterileriyle dolu bu şenliklere katılarak Edirne’nin enerjisini ve coşkusunu yaşayabilirsiniz.

Edirne, tarihi zenginlikleri, lezzetli mutfağı ve canlı atmosferi ile ziyaretçilerine unutulmaz anılar sunuyor. Bu aktiviteleri deneyerek, şehrin kültürel ve eğlenceli tarafını keşfetmek için harika bir fırsata sahip olacaksınız. İster sevdiklerinizle isterseniz de tek başınıza bir seyahat planı hazırlıyorsanız, Edirne’ye mutlaka gelip eşsiz nimetlerinden faydalanmalısınız. Ayrıca Edirne’de nerede konaklamanız gerekiyor konusuna gelecek olursak da, sizleri Göncü Group bünyesinde ağırlamaktan mutluluk duyarız.